"Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio"

"Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio"- Jan Paweł II

Dnia 9 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności, po 123 latach niewoli. Do ogólnopolskich obchodów tego święta włączyła się także nasza szkoła.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Mileny Rychcik, przygotowali uroczystą akademię. Rozpoczęło się ono recytacją wierszy przez uczennice gimnazjum, a następnie wykonaniem piosenki, pt. ,,Kocham wolność”. O wszystkich wydarzeniach, które miały miejsce w niewoli, opowiadał ,,dziadek” swojej zainteresowanej ,,wnuczce”. Następnie uczennice klas 5 zatańczyły - symbolizując społeczeństwo Polski przed jej zniknięciem z mapy na 123 lata. Później wkroczyli zaborcy: Rosja, Prusy i Austria (uczennice gimnazjum - klasy 3a), którym udało się zniewolić Polskę. W tym czasie, siedząca na tronie królowa została związana, odebrano jej koronę, a później wyrecytowano wiersze, symbolizujące waleczność narodu. W czasie powstań polska ludność (dziewczynki) walczyła. Ostatecznie nadeszła I wojna światowa, podczas której kraje zaborcze dosłownie upadły, a dziewczynki powstały odrodzone. Królowa odzyskała wolność i wręczyła ,,społeczeństwu” symboliczną flagę; wykonano utwory pt.: ,,Miejcie nadzieję” oraz ,,Kocham Cię Polsko”.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa piosenki Marka Grechuty: "ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.

Ojczyzny się nie wybiera, ale to ona nas definiuje, kształtuje nasze tradycje, postawy i cele, do których dążymy oraz wartości, o które walczymy. To coś, o co nigdy nikt nie prosił, a mimo to jest się gotowym oddać za nią życie.

opracowała: Daria Rudzka, uczennica klasy IIIa

• Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Bisztynku